Trenowanie sportów walki w Polsce z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Wynika to między innymi z większej dostępności zajęć na lokalnych siłowniach czy salach treningowych. Jeśli naszym celem jest osiąganie wysokich wyników w ringu czy na macie, to nieodłącznym elementem naszego sukcesu musi stać się dobór ćwiczeń pod dany sport kontaktowy.

 

 

Trening – czyli doskonalenie umiejętności

 

Trening sportów walki nie zawsze skupia się na osiąganiu jak najwyższych wyników. W dużym stopniu jest to sposób na pokonywanie własnych słabości oraz doskonalenie pracy nad swoim ciałem. W osiągnięciu perfekcji mogą pomóc przede wszystkim zajęcia z doświadczonymi trenerami, których znajdziesz w ośrodku sportowym – jjsportcenter.pl/sporty-walki.html. W swojej ofercie posiadają między innymi sporty walki takie jak:

 

 • boks

 • kick-boxing

 • mma

 

Podczas takich treningów w dużym stopniu nacisk kładzie się przede wszystkim na kształtowanie cech charakteru. Cenione są między innymi cierpliwość, koncentracja czy wytrwałość. Natomiast kondycja i siła mięśni są wypracowywane niejako przy okazji.

 

 

Na czym polega kick-boxing?

 

Sporty walki w Krakowie to przede wszystkim oferta zajęć z kick-boxingu. Cieszą się sporym zainteresowaniem głównie ze względu na rozwój psychofizyczny osoby ćwiczącej. Dobrze dopracowany trening pozwala na rozwój takich umiejętności jak szybkość, wytrzymałość, siła czy gibkość ruchów. W przypadku tego sportu walki konieczne jest zastosowanie dużej liczby ćwiczeń rozciągających.

 

Kick-boxing to dyscyplina zaliczana do miana sportów walki, która łączy w sobie elementy boksu oraz kopnięcia czy uderzenia pięścią.

 

Najpopularniejsze ciosy

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z kick boxingiem powinny rozpocząć naukę przede wszystkim od przyjęcia prawidłowej postawy. W następnej kolejności doświadczeni trenerzy z siłowni doradzą jak odpowiednio wyprowadzać ciosy i czym różnią się poszczególne techniki walki.

 

Co ciekawe, tajemnica prawidłowo wykonanego ciosu nie tkwi w jego sile, co właśnie w skręcie ciała. Podczas ćwiczeń tych sportów walki konieczne jest zwrócenie uwagi na ugięcie nóg w kolanach oraz przedłużaniu ciosu przez skręt bioder. Praca nóg jest kluczem do osiągnięcia perfekcji.

 

Trening MMA

 

Kolejną chętnie uprawianą dyscypliną sportową jest MMA, czyli inaczej mówiąc mieszane sztuki walki. Podczas takich treningów dozwolone jest korzystanie z różnych technik walki w tym między innymi:

 

 • karate

 • kick-boxing

 • muay thai

 • czy tajski boks

 

 

 

Pierwszy trening MMA na pewno okaże się wyjątkowo męczący, a jego efekty będziemy odczuwać szczególnie mocno na drugi dzień. Dlatego w celu jak największego zminimalizowania nieprzyjemnych efektów ćwiczeń tych sportów walki konieczne jest przeprowadzenie solidnej rozgrzewki. Trening musi zostać odpowiednio rozpisany, ponieważ w dużej mierze opiera się na wykonywaniu ciężkich ćwiczeń, które pozwalają na budowę masy mięśniowej. Do największych zalet uprawiania sportów walki zalicza się przede wszystkim intensywny rozwój ciała. W ten sposób:

 

 1. poprawia się nasza kondycja,
 2. stajemy się szybsi,
 3. sprawniejsi
 4. i co najważniejsze zyskujemy wiedzę jak walczyć.

 

 

 

Wykonywanie ćwiczeń MMA wymaga dużej dokładności i wytrwałości. Nie powinniśmy myśleć, że jesteśmy najlepsi. Perfekcję osiąga się w miarę upływu czasu. W razie jakikolwiek wątpliwości w kwestiach technicznego wykonywania poszczególnych ćwiczeń, zawsze powinniśmy konsultować się z trenerem. Rozsądek w sportach walki powinien być zatem na pierwszym miejscu!