Sport to zdrowie. Nic więcej dziwnego, że coraz większe grono ludzi decyduje się aktywnie spędzać swój wolny czas. Wśród najchętniej uprawianych sportów wymienia się między innymi:

 

  • treningi na siłowni

  • pływanie

  • jazdę na rowerze

  • czy bieganie

 

 

Jak przygotować się do treningu?

 

Każda aktywność fizyczna powinna zostać poprzedzona rozgrzewką. Dzięki temu nasze mięśnie przygotują się do większego wysiłku i tym samym szybciej zrezygnują. Poza tym w świadomym uprawianiu sportu dość dużą rolę odrywa również prawidłowy strój w tym buty (zob. obuwie damskie).

 

 

Jak szukać butów do biegania?

 

Dobre buty do biegania to przede wszystkim takie, które nie będą nam przeszkadzać, uwierać, czyli po prostu będą wygodne a do tego będą amortyzowały każdy krok. Jak zatem poznać, że wybraliśmy odpowiednie obuwie?

 

  1. Po pierwsze będziemy odczuwali komfort podczas treningu.

  2. Po drugie nie nabawimy się żadnej kontuzji.

  3. Po trzecie zminimalizujemy ból związany z większym wysiłkiem.

 

 

 

Jak dobierać buty do kształtu stopy?

 

Przed zakupem obuwia sportowego powinniśmy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób stawiamy stopę podczas marszu lub biegu. Typ stopy to podstawowe kryterium podczas zakupu obuwia sportowego. Pronator to typ budowy stopy zwany inaczej płaskostopiem. Neutral to z kolei stopa, która wykonuje prawidłowy ruch w trakcie biegania.

 

 

Wybierz rozmiar

 

Nie od dziś wiadomo, że rozmiary obuwia mogą się różnic, dlatego za każdym razem konieczne jest dokładne przymierzenie buta. W przypadku butów do biegania warto zdecydować się na taki model, który będzie miał nieco wolnej przestrzeni między palcami a czubkiem buta.

 

 

Masa

 

Każdy biegacz jest inny, dlatego też poszukiwania butów różnią się między poszczególnymi osobami. Jeśli na przykład biegacz jest nieco cięższy, wtedy zalecane jest zakupienie obuwia amortyzującego ruch. Masa dotyczy także samego obuwia sportowego, które coraz częściej w przypadku biegów na długie dystanse jest produkowane z wyjątkowo lekkich materiałów.

 

 

Przymiarka obuwia

 

Szukając obuwia do biegania powinniśmy zdecydować się na dokładną przymiarkę. Nie można zapominać, żeby takie buty mierzyć w skarpetkach i najlepiej w godzinach wieczornych. Dlaczego? Otóż w tym momencie dnia nasze stopy będą już zmęczone i nieco większe. Jeśli faktycznie szukamy butów o przeznaczeniu typowo biegowym, to zawsze możemy zaopatrzyć się także w specjalistyczne skarpetki sportowe. Dzięki temu w czasie biegu będziemy się czuć komfortowo i tym samym trening będzie nam sprawiał większą przyjemność.